Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Zapraszamy do Olecka
grafika
Powiązane galerie:
grafika
 
26.07.2013  /  Józef Kunicki
21.07.2013  /  Józef Kunicki;

Okolice Olecka należą do tych nielicznych zakątków kraju, które łączą w sobie niezwykłe piękno krajobrazu ze świeżością terenów nie zniszczonych przez człowieka. Dominują tu barwy zieleni lasów i błękitu jezior – miejsc wymarzonych do odpoczynku.

Turystyka

 Atuty Ziemi Oleckiej to wspaniały mikroklimat, duże obszary wodne i leśne, bogactwo zwierzyny i ptactwa, różnorodność szaty roślinnej – doskonałe warunki do żeglowania, polowania, wędkowania, grzybobrania.


Rezerwaty przyrody z rzadko spotykanym drzewostanem i zwierzyną powiększają atrakcyjność turystyczno-krajoznawczą tego regionu. Spotkać tu można gatunki charakterystyczne dla klimatu subpolarnego, występujące w postaci reliktów, zbiorowiska roślinne zachowane w niezmienionej, pierwotnej postaci – bór bagienny, torfowisko wysokie i torfowisko przejściowe. Dwa ostatnie zbiorowiska utrzymały się w wyniku obecności jezior i lokalnych bezodpływowych zagłębień terenu.
To zróżnicowanie terenu oraz położenie na skraju wpływów klimatu atlantyckiego i kontynentalnego utrzymuje różnorodność i bogactwo flory. Występuje tu zatem wiele gatunków i zbiorowisk roślinnych uznawanych za rzadkie lub zagrożonych wyginięciem.

Trzecią część powierzchni powiatu zajmują lasy i jeziora. Charakterystyczna dla tych terenów jest urozmaicona rzeźba terenu (Mazury Garbate) – pagórki malowniczo przeplatają się z gęstą siecią strumieni, łączących ze sobą liczne jeziora.

Turystyka

Olecko i okolice to rejony atrakcyjne turystycznie. Na północnym zachodzie rozpościera się Puszcza Borecka, kryjąca rzadkie okazy roślin i zwierząt. Można się tam spotkać się „oko w oko” z bobrem, żubrem, wilkiem czy łosiem. W lasach Puszczy Boreckiej, położonych na terenach urozmaiconych wzgórzami morenowymi o wysokości 250 m n.p.m. i wieloma głębokimi jeziorami, żyje wiele gatunków zwierzyny łownej. To raj dla myśliwych, amatorów wycieczek pieszych i rowerowych. Tutaj można zobaczyć wiele ptasich gniazd, urokliwych zakątków, wspaniałych jezior.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR