Portal Olecka

Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Odra nadal groźna!
grafika
25.01.2018  /  Józef Kunicki;

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku informuje, że w styczniu b. r.
w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 11 zachorowań na odrę u osób dorosłych. Przypadków odry na terenie Warmii i Mazur nie rejestrowano od lat.

OBJAWY I POWIKŁANIA
Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy
jej lekceważyć, ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, choroba ta nie występuje u zwierząt. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2 – 4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Około 30% zachorowań przebiega z powikłaniami szczególnie wśród dzieci do 5 lat i dorosłych powyżej 20 roku życia. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat oraz osób z zaburzeniami układu odporności. Co czwarta chora osoba wymaga hospitalizacji. Jedna na 1000 chorych umiera w przebiegu choroby.

LECZENIE
Ciężkich powikłań po odrze można uniknąć. Niezbędna jest terapia wzmacniająca i likwidacja odwodnienia. Antybiotyki powinny być stosowane w leczeniu zapaleń uszu i spojówek oraz przy zapaleniu płuc. Osoby chorujące na odrę powinny być właściwie odżywiane i nawadniane.

ZAPOBIEGANIE
Szczepienia zapobiegają zakażeniom, powikłaniom i zgonom powodowanym przez odrę. Szczepionka przeciwko odrze jest bezpieczna i skuteczna.

PPIS w Olecku przypomina, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu szczepień ochronnych, szczepienie przeciw odrze jest szczepieniem obowiązkowym dzieci i młodzieży w 2 i 10 roku życia. Ponadto jest szczepieniem zalecanym osobom nieszczepionym przeciw odrze w ramach szczepień obowiązkowych.
Szczegółowe informacje na temat szczepień można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku oraz w punktach szczepień lekarzy rodzinnych.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Olecku
Katarzyna Dryl-Nerkowska

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR