Portal Olecka

Szukaj
Opcje zaawansowane
Lokalizacja panoram
Pomoc
Po ustawieniu kursora myszy na obrazie oglądanej panoramy i przyciśnięciu lewego klawisza myszy - możliwe jest sterowanie kierunkiem obrotu widoku. Do poprawnego działania niezbędna jest włączona obsługa apletów JAVA w przeglądarce.
znak zapytania aktywny punkt - umożliwia po kliknieciu przejście do kolejnej sceny spaceru. Po najechaniu na aktywny punkt pojawi się skrócona nazwa sceny, do której prowadzi.
przybliż zbliżenie - pozwala przybliżyć oglądaną scenę.
oddal oddalenie - pozwala oddalic oglądaną scenę.
hotspoty pokaż / ukryj hotspoty - włącza i wyłącza prezentowanie aktywnych punktów na panoramie.
baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Olecko - cmentarz żołnierski z 1914/1915r.
Pierwsza wojna światowa w powiecie oleckim rozpoczęła się 3 na 4 sierpnia gdy do Cimoch wkroczyły małe oddziały rosyjskiej kawalerii, przeprowadzając rozpoznanie. 18 sierpnia Rosjanie otoczyli całkowicie miasto, a następnego dnia je zajęli.
W lutym 1915 roku doszło do nowych walk na terenie wschodnich Mazur. 12 lutego 1915 roku wkroczyły do Olecka wojska niemieckie. Do swych domostw wrócili także mieszkańcy ziemi oleckiej, by przystąpić do budowy powojennych zniszczeń.
21 lutego złamany został całkowicie opór wojsk rosyjskich w Prusach Wschodnich.
Według danych niemieckich, do niewoli wzięto 100 tysięcy jeńców, w walce poległo 165 tysięcy Rosjan. Dziś świadectwem tych dramatycznych zmagań wojennych są cmentarze poległych żołnierzy na ziemi oleckiej. Jeden z nich mieści się w zachodniej części dawnego cmentarza ewangelickiego w Olecku. Pochowano tam 143 żołnierzy rosyjskich i ponad 100 niemieckich.
POWRÓT
QR-iconkod QR